Mianem fiskalizacji określa się proces oplombowania i wprowadzenia do eksploatacji kasy fiskalnej. Określenie to nierzadko jest stosowane także w odniesieniu do procesów przekazywania danych odnośnie sprzedaży do Urzędu Skarbowego. Normy odnoszące się do fiskalizacji są wprowadzane przez poszczególne państwa do ewidencji działań powiązanych z obrotem gotówkowym w przedsiębiorcach. Do tego właśnie celu wykorzystuje się urządzenia rejestrujące sprzedaż, jakimi są drukarki oraz kasy fiskalne. Więcej informacji na ten temat – poniżej.Drukarki fiskalne to drukarki paragonów wyposażone w specjalną płytą oraz model lub pamięć flash w środku. W momencie wprowadzania zamówienia przez program automatyzacji, urządzenie to drukuje paragon, przekazując równocześnie informacje odnośnie sprzedaży do Urzędu Skarbowego przez połączenie mobilne (znajdujący się tu modem posiada wbudowany moduł GPS) i zapisuje na pamięci fiskalnej czas oraz sprzedane artykuły.
Drukarki fiskalne posiadają alternatywę w postaci kas fiskalnych, które zdefiniować można jako drukarki pozbawione możliwości zintegrowania ich z systemem POS. Na kasie fiskalnej w sposób ręczny nabijane są szczegóły zamówienia (dotyczy to każdej sprzedaży). Aby było to możliwe, niekiedy w pierwszej kolejności wprowadzana jest na nią cała lista produktów oraz cennik. Niestety, jest to czynność czaso- oraz pracochłonna, podobnie jak późniejsze zmiany. Co więcej, tego typu konfiguracja nie umożliwia prowadzenia pełnej statystki danego lokalu, z możliwością zdalnego wglądu do pełnej historii.
W jaki sposób instaluje się drukarki fiskalne? W pierwszej kolejności, należy się zaopatrzyć w wybrany model u autoryzowanego dealera. Kolejny krok to złożenie wniosku o zarejestrowanie urządzenia w Urzędzie Skarbowym. Znaleźć można tam pełną listę niezbędnych dokumentów. W przeciągu dwóch dni, US wyda przedsiębiorcy zaświadczenie o rezerwacji numeru fiskalnego. W ciągu 5 dni, w wybranym serwisie należy oplombować, a następnie rozpocząć eksploatację drukarki.